Aktuální informace o dění v CSP (7.4. 2020)

Začíná čtvrtý týden uzavření obou domovů naší příspěvkové organizace.

Od středy posíláme panu premiérovi denní hlášení. Zatím máme u všech položek samé nuly. Jde o údaje týkající se karantén či izolace klientů/ zaměstnanců.

Během týdne se nám podařilo vytvořit 5 izolačních lůžek, což jsme ještě v pátek 27.3. považovali za zhola nemožné. Je to skoro 7% kapacity a pan ministr zdravotnictví Vojtěch požadoval 10%. Během 2h měli dovezené chybějící postele. Pochopení klientů a jejich rodin, nám umožnilo přemístit během dalších 2h tři klienty na tato náhradní lůžka, jednoho klienta přestěhovat natrvalo. Naše paní uklízečky během 1h vydezinfikovaly vyprázdněné pokoje, postele, matrace, skříně. Přilehlou pracovnu jsme vybavili respirátory, jednorázovými rouškami, ochrannými obleky. Připravili jsme utěsnění výtahových dveří a dveře označili jako INFEKČNÍ ZÓNU. Naše všeobecné sestřičky si připomínají, jak postupovat při oblékání/svlékání ochranných pomůcek. Píšeme další a další manuály.

Počet nakažených COVID 19 neustále roste. Náš okres má k dnešnímu dni 14 nakažených. Nemůžeme se nechat ukolébat poměrně nízkým počtem, a tak stále hledáme, jak minimalizovat proniknutí viru k našim klientům a zvládnutí krizové situace v případě onemocnění personálu. Každé ráno je každému zaměstnanci změřena teplota. Povinností zaměstnance je dále vyplnit svůj řádek tiskopisu týkající se zdravotního stavu a možného setkání s nakaženým a stvrdit podpisem, a to při odchodu.  Svačiny, obědy probíhají v jídelně, pracovníci sedí odděleně. Vše neustále dezinfikujeme (telefony, kličky oken, klíče, vypínače, …), roušky se staly naším přítelem. Ti, co mohou pracují doma.

Zjišťujeme, že mohou nastat snad desítky možných variant budoucnosti. Musíme vzít v úvahu možnosti prostor a možnosti personální.  Umíme si celkem dobře poradit, pokud by nám vypadla prádelna – pomůže nám opět Perchar Chotovice. V případě uzavření kuchyně, máme předjednány dodávky jídla z nemocnice Litomyšl. Kromě našich zdravotních sestřiček/údržbářů se nepotkávají pracovníci Domova pod školou a Domova na skalce. Musíme tedy chránit pracovnice v přímé péči, ty jsou pro péči o klienty v tuto chvíli nepostradatelné. Jako nejlepší cesta se nám jeví inspirace z nemocnic, kde se týmy nesetkávají. Zcela měníme systém směn. Pracovnice se budou střídat v sedmi denním cyklu. Bude velmi náročné, zvládnout 5 směn v týdnu, ale další týden dostanou volno na zasloužený odpočinek. Možná vymyslíme něco, i pro naše sestřičky. Věříme, v červnu se vrátíme do našeho zaběhnutého systému.

V příštím týdnu dostaneme ochranné štíty, zatím pro naše zdravotní sestry. Rozjednané máme i další kusy pro naše pečovatelky.

Za okny krásně svítí sluníčko, a právě se dozvídám, že startuje plošné testování pracovníků v péči o seniory. Rapid testy pro personál budou dobrou věcí k rozhodování k vyřazování personálu a dnes už je jedno pracoviště zkouší v praxi.

Většinou jsme se již v situaci zorientovali, víme, co dělat a co nedělat. Zatím se jeví, že změny našeho chování napomáhají v boji při pandemii. Vydržme.                Alena Fiedlerová

 

Další příspěvky

Když nás navštíví kočka a pes

27. 6. 2024 V červnu nás navštívila terapeutická zvířata, kočka a pes. Udělali radost našim klientům na aktivitě, i těm, kteří do klubovny jít nemohli.

Pracovníci procházejí vzděláváním

26.3. 2024 Neodmyslitelnou a nesmírně důležitou součástí naší práce je komunikace. S klienty, s jejich blízkými, mezi sebou, s nadřízenými, s kolegy z jiných úseků,